Find a Security Clearance Job!

Military


Aleksandr Mikhailovich Vasilevski

Aleksandr Mikhailovich Vasilevski was on 16 September (30 September) 1895 in the village of New Golchikha in the Ivanovo region in Kineshma area. His father was a family priest, an ethnic Russian. Since February 1915 at the end of the Kostroma seminary Alexeyev began studying at the military academy in Moscow and 4 months later, he finished it.

In 1926 he graduated from the course "The Shot" in 1937 - entered the first year of the Red Army General Staff Military Academy and the USSR People's Commissar of Defence of the Order of 11 December 1938 it was assigned to law, graduated from the Academy of the General Staff of the Red Army.

Vasilevsky started service in the army in June 1915, when he was the youngest officer in the reserve battalion company, and from September 1915 to December 1917 was the company commander and the acting battalion commander in the 409 Novokhopersk Regiment 103 Infantry Division 9, 4, and 8 armies on the South-West and the Romanian front.

In the Red Army, he served from May to November 1919 period, after which he became an assistant platoon leader, company commander, then, for two months, he became acting commander of the battalion, in the period from January 1920. for April 1923 was an assistant commander of the regiment, after which temporarily served as a regimental commander. In December 1924, he was head of the school division, and in May 1931 he commanded a rifle regiment.

After that, Vasilewski became engaged staff work, he was appointed Chief of the 2nd Division of the Office of the combat training of the Red Army. In 1935 it was characterized as a person with a pretty solid character, who takes the initiative.

In October of 1937 Vasilevski took the post of chief of staff and held it until May 1940. In his appraisal indicated that he is energetic and determined commander. He was a force to organize the work and pass on their knowledge and skills of commanders, who are below him in rank. In the process, he showed persistence and perseverance.

In the period from 21 May 1940 to 1 August 1941 he was deputy head of the Operations Directorate of the General Staff.

By the beginning of the Great Patriotic War, Vasilevsky was deputy chief of the General Staff of the Red Army, and from 01.08.1941 for 01.25.1942 years was the head of the Operations Directorate. He held the post of Deputy Chief of Staff for the period from 04.25.1942 on 06.26.1942 years, was the first deputy chief of the General Staff.

On June 26, 1942 Vasilevsky was appointed Chief of General Staff of the Red Army, and starting from October 15, 1942, he became Deputy People's Commissar of Defense of the Soviet Union. Starting from 20 February to 25 April 1945 was the army commander of the 3rd Belorussian Front, and then to June 1945, again became Deputy People's Commissar of Defence of the Soviet Union. From June to December 1945 Vasilevsky was the Chief of the Soviet Army in the Far East.

At the end of the war on March 22, 1946 to March 6, 1947 was the chief of the General Staff of the USSR Armed Forces. Since March 24, 1949 to February 26, 1950 Vasilevsky held the positions of Minister of the USSR Armed Forces, as well as the War Minister of the USSR.

In the years that followed a military career Vasilevsky changed quite dramatically. For three years from 03.16.1953 till 03.15.1956, he served as Deputy Minister of Defense of the Soviet Union, but the March 15, 1956 he was dismissed from his post at his request, but after 5 months, on 08/14/1956 Vasilevski again was appointed Minister of defense of the Soviet Union.

In late 1957, Vasilevsky was dismissed due to illness with the right to wear military uniforms. And starting in January 1959 he was again admitted to the Armed Forces of the USSR in the post of Inspector General of the Group of Inspectors General of the USSR Ministry of Defense, and he remained in this position for 5 December 1977.

Beginning in 1938, he was a member of the CPSU Central Committee, and deputy of the Supreme Soviet of the USSR.

Vasilevsky died December 5, 1977 and was buried in Red Square in Moscow.




NEWSLETTER
Join the GlobalSecurity.org mailing list


 
Page last modified: 21-02-2016 20:06:13 ZULU