The Largest Security-Cleared Career Network for Defense and Intelligence Jobs - JOIN NOW

Military


Vyacheslav Alexandrovich Malyshev [12.16.1902 - 02.20.1957]
1941-1945 - Commissar of the Tank Industry
1946-1947 - Transportation Machine Building

Vyacheslav Malyshev was People's Commissar of the Tank Industry 1941-09-11 – 1945-10-14, and Minister of Transport Engineering, 1946-47. Malyshev was a Soviet statesman, one of the 'Stalinist' Pleiades , along with narkomov F.Tevosanom, B.L.Vannikov, D.F.Ustinov, and A.N.Kosygin, who led the creation of the industry of the Soviet Union at the end of the 1930s and early 1950s.

Between 1941 and 1956, Malyshev served as people’s commissar of the tank industry, minister of transport machine building, chairman of the State Committee of the Council of Ministers of the USSR on Introducing Advanced Technology in the National Economy, minister of the shipbuilding industry, minister of transport and heavy machine building, and minister of medium machine building [Minsredmash - in charge of the Soviet nuclear weapons program]. A.P.Zavenyagin succeeded Malyshev as the Minister of Minsredmash and remained in this position until his death in December 1956.

Vyacheslav Malyshev was a Member of the Presidium of the Central Committee of the CPSU from 10.16.1952 till 05.03.1953, the Central Committee member of the CPSU (b) - CPSU in 1939 - 1957. Member of the CPSU since 1926.

He was born in the city of Ust-Sysolsk Vologda province of Russia (now the city of Syktyvkar, Komi Republic) in a teacher's family. In 1918 - 1920 he was Assistant Secretary, Secretary of the People's Court in the city of Great Luke. In 1920 - 1924 years. He worked as a mechanic in the railway workshops, and also studied at the College Velikye rail. Since 1924 to 1926 the mechanic railroad depot near Moscow Moscow-Belarus-Baltic Railway.

In 1926 he was drafted into the Red Army, and until 1927 served as secretary of the CPSU Bureau (b) the battalion school, political instructor team. After demobilization from the army he worked as a machinist at the depot near Moscow, then in Lublin depot of the Moscow-Kursk railway. He took one of the first Soviet diesel locomotives. Since 1930 student of the Moscow Higher Technical School imeni Bauman. After his graduation in 1934 he worked at the Kolomna Locomotive Plant in Kuibyshev. He was in turn a constructor, deputy head of the special sector of the design office, deputy chief designer of the plant, deputy chief and chief of the diesel plant, chief engineer of the plant, the plant's director.

On 02/05/1939 he was named USSR People's Commissar of Heavy Machinery. At a meeting of the Politburo he refused the post. Stalin laughed and pointed to the members of the Politburo: "I've defended you, and they are against me, I can make one against them ?!" VA Malyshev started to refuse again. Stalin said: "What, you porridge will not weld?? Free or something, we have waited for an hour, and you have the gift of two o'clock shaking of Kolomna in the Moscow." When VA Malyshev agreed Stalin laughed: "Well, that's a kickback you now have."

On 21 December 1939 he was invited with his wife for a friendly dinner on the occasion of the 60th anniversary of Stalin, where he gave a congratulatory toast. From April 1940 to May 1944 he was Deputy Chairman of People's Commissars of the USSR, Chairman of the Board of Mechanical Engineering in SNK.

From 1940 to 1944 he was Deputy Chairman of the USSR COUNCIL of PEOPLE'S COMMISSARS and Chairman of mechanical engineering in USSR. At the same time in 1940-1941 people's Commissar of USSR 1941-1942 and 1943-1945 people's Commissar of tank industry of the USSR.

June 24, 1941 he made a presentation on the pressing needs of the tank industry at a meeting of the Politburo of the CPSU(b). In order for the report was tasked with creating the production of tanks in the Volga and the Urals, increased release of tanks T-34, T-50, artillery tractors and tank engines.

On 11 September 1941, Malyshev was appointed Commissar of tank industry of the USSR. The situation in this industry then was extremely tense. To cite such figures: by June 1941 specialized enterprises in the Soviet Union could produce no more than 300 tanks per month, and they were required to produce up to 100 during the day.

Commissar Malyshev was able by early 1942 to straighten out the situation, organizing in the Ural plants for new production tank for them. From September 1941 - July 1942 and June 1943 - October 1945, the People's Commissar for Tank Industry of the USSR. He spent a lot of work on the development of the defense industry and the organization of mass production of military equipment, on the implementation of the by-production factories tanks. Under his leadership, more than 100,000 tanks and self-propelled guns were built during the war.

In July - August 1942, he organized the work of Stalingrad industry, and participated in the creation of the working battalion Stalingrad Tractor Factory. He created a research and design center, which had important for tank development.

Changes in the top echelon of power resulted in July 1942 in Malyshev during his tenure as Commissar of tank industry changed and Saltzman, but in June 1943 the 20th Vyacheslav Alexandrovich returned to this position and held it until October, 1945.

For exceptional merits in the Organization of the work of the tank industry and production of high-grade military equipment in the year 1944 in a. Malysheva was awarded the title of hero of Socialist Labor. from 1945-1947 he was people's Commissar (Minister) of transport engineering of the USSR.

From 1945, he took an active part in the Atomic project of the USSR. Made a significant contribution to the Organization of industrial production of fissile materials. Under his leadership, built and developed plants of the corresponding profile in the Urals and Siberia. At the same time with great organizational activities in the PSU in a. Malyshev, acted as responsible work on restoration of a national economy.

At a Sovmin Bureau meeting of 28 December 1946, Stalin gave Malyshev a dressing-down for producing a particular kind of locomotive “without authorization of the government.” “Although I had actually obtained permission from the Sovmin Bureau (with Beria’s signature),” Malyshev later recounted, “I decided to keep mum and to shoulder the blame.” Malyshev became deputy premier in December 1947, on becoming chair of the state committee for technology. By the beginning of 1950, the number of deputy premiers, all of whom regularly attended the main Sovmin Bureau, had climbed to fourteen from eight in March 1946. Most of the new recruits have been characterized as young “technocrats” or “managers,” whom Stalin had catapulted to positions of eminence in order to integrate their technical expertise into the policy-making process.

In 1947, the Minister of State Control LZ Mehlis reported to Stalin a note on the facts of waste in the Ministry of Transport Engineering. The head of the Ministry of VA Malyshev willingly gave permission for banquets device with drinking. Expended for this purpose government funds only for the six months amounted to more than 1.8 million rubles. He proved Minister nepotism and self-serving. At the Kirov factory in Chelyabinsk artist he enlisted his brother, whose ministry had purchased paintings.

From December 1947 to March 1953 VA Malyshev was Deputy Chairman of the USSR Council of Ministers. At the same time in January 1948 - March 1949 he was Chairman of the State Committee of the USSR Council of Ministers on the introduction of advanced technology in the national economy.

According to the journal entries of visitors to the Kremlin office of Stalin from February 1939 to February 1953, he met about 80 times.

In April 1952 the Kremlin sent Malyshev to Czechoslovakia to put the finger on mismanagement of that satellite's lagging foundry and steel industry - but he was believed to have returned to the Soviet Union. Malyshev became a vice chairman of the Council of Ministers (the Soviet cabinet) in 1947 and in October, 1952, was elected a full member of the Communist party's Presidium.

The ministerial amalgamations of March 1953, which resulted in the merger of the War and Navy Ministries into a single Ministry of Defense, affected the organization of defense-related industrial ministries even more drastically, but left most of the same administrators in charge with different titles. V.A. Malyshev, the key defense industries troubleshooter who had been moved by Stalin to the Hinistry of Shipbuilding Industry in 1950 to manage the large naval construction programs, was appointed to head a new super-Ministry of Transport and Heavy Machine Buildings, which absorbed several old ministries, defense and civilian.

In a decree dated June 26, 1953, the day of Beria's arrest, a new Ministry of Medium Machine Building was created and the nuclear weapons program was secretly transferred to its control. Malyshev was appointed Minister three days later and was succeeded in the Ministry of Transport and Heavy Machine Building by I.I.Nosenko, Malyshev 's first deputy in the Shipbuilding Ministry under Stalin.

The amalgamation, which squeezed 40 old industrial ministries into 16 new ones, proved to be short-lived. It was the first in a long series of unsuccessful experiments in industrial management reorganization.

From June 1953 to February 1955 he was the Minister of Medium Machine Building of the USSR. From May 1955 Chairman of the State Committee of the USSR Council of Ministers on the new technology. At the same time fromn December 1953 to December 1956, he was Deputy Chairman of the USSR Council of Ministers.

A shift in Soviet economic policy regarding military preparedness may have been reflected in the government changes of 28 February 1955. The elevation of V. A. Malyshev to a supra-ministerial posit$qn in charge of a group of ministries in the machine building field may indicate added attention to the armament field. Since December 1956 he was the first deputy chairman of the Economic Committee of the Council of Ministers on the current planning of the national economy of the USSR.

Hero of Socialist Labor (1944), he was awarded four Orders of Lenin, the Order of Suvorov 1 st degree, Order of Kutuzov 1-st degree. Twice winner of the Stalin Prize (closed assignments). He engaged in the development of rocket and space technology. Colonel-General engineering services Tank (1945).

He kept a diary, which was clearly useful for historians. Notebook with records after his death was found in a safe working room. Khrushchev, who reported on the discovery, ordered to keep diaries Malyshev, entitled them to "some notes about the events and ideas (their own and others)", in the archive of the Presidium (Politburo) of the Central Committee of the CPSU (APRF. F. 3. Op 62. D. 131. L. 2 -. 94. manuscript).

He was terminally ill. In February 1957, VA Malyshev invited a doctor from abroad for the provision of medical care. He died 20 February 1957 from radiation sickness four years after visiting in 1953 the polygon where the tests of the first Soviet thermonuclear bomb were conducted. The ashes interred in the Kremlin wall on Red Square in Moscow.




NEWSLETTER
Join the GlobalSecurity.org mailing list



 
Page last modified: 21-02-2016 20:06:08 ZULU