The Largest Security-Cleared Career Network for Defense and Intelligence Jobs - JOIN NOW

Intelligence


Security Services of Russia

The successful overall work of Soviet foreign intelligence in the pre-war years was seriously undermined by the repression that came upon it.

CHEKA (7) December 20, 1917 By decision of the Council of People's Commissars to combat counterrevolution and sabotage in Soviet Russia, the All-Russian Extraordinary Commission (VChK) was established.
  • Its first chairman was appointed FE Dzerzhinsky . On this post he was until February 6, 1922. From July to August 1918. The duties of the Cheka chairman were temporarily performed by Ya.Kh. Peters
  • GPU February 6, 1922. The All-Russian Central Executive Committee adopted a resolution on the abolition of the Cheka and the formation of the State Political Administration (GPU) under the NKVD of the RSFSR.
    OGPU November 2, 1923. The Presidium of the Central Executive Committee of the USSR established the United State Political Administration (OGPU) under the SNK of the USSR.
  • The chairman of the GPU and OGPU until the end of his life (July 20, 1926) remained F. E. Dzerzhinsky , who was replaced by VR Menzhinsky , who headed the OGPU until 1934.
  • NKVD July 10, 1934. in accordance with the decision of the Central Executive Committee of the USSR, the state security organs entered the People's Commissariat of Internal Affairs (NKVD) of the USSR.
  • After Menzhinsky's death, the work of the OGPU, and later the NKVD from 1934 to 1936, headed by G. G. Yagoda . From 1936 to 1938gg. The NKVD was headed by N.I. Yezhov .
  • From November 1938 to 1945. the head of the NKVD was LP Beria.
  • NKGB of the USSR February 3, 1941 The NKVD of the USSR was divided into two separate bodies: the NKVD of the USSR and the People's Commissariat of State Security (NKGB) of the USSR.
  • People's Commissar for Internal Affairs - LP Beria .
  • People's Commissar of State Security - VN Merkulov .
  • In July 1941 The NKGB USSR and the USSR NKVD were again united into a single People's Commissariat of Internal Affairs - the NKVD of the USSR.
  • In April 1943. The People's Commissariat of State Security of the USSR headed by VN Merkulov was again formed .
  • MGB March 15, 1946. NKGB was transformed into the Ministry of State Security. The Minister is VS Abakumov.
  • In 1951 - 1953gg. the post of Minister of State Security was occupied by SD Ignatiev .
  • In March 1953. it was decided to join the Ministry of Internal Affairs and the Ministry of State Security into a single Ministry of the Interior of the USSR, headed by LP Beria.
  • MIA March 5, 1953 it was decided to join the Ministry of Internal Affairs and the Ministry of State Security into a single Ministry of the Interior of the USSR, headed by LP Beria.
  • June 26, 1953 The Ministry of the Interior of the USSR was headed by S.N. Kruglov.
  • KGB of the USSR March 13, 1954 The State Security Committee under the Council of Ministers of the USSR was established.
  • From 1954 to 1958. the leadership of the KGB was carried out by IA Serov ,
  • from 1958 to 1961. - AN Shelepin ,
  • from 1961 to 1967. - VE Semichastny ,
  • from 1967 to 1982. - Yu.V. Andropov ,
  • from May to December 1982. - VVFedorchuk ,
  • from 1982 to 1988. - VM Chebrikov ,
  • from 1988 to August 1991. - VA Kryuchkov ,
  • from August to November 1991. - VV Bakatin .
  • December 3, 1991. President of the USSR Mikhail Gorbachev signed the Law "On the reorganization of state security agencies." On the basis of the law of the KGB of the USSR, the Inter-republican Security Service and the Central Intelligence Service of the USSR (now the Foreign Intelligence Service of the Russian Federation) were abolished for the transitional period.
  • SMEs November 28, 1991. President of the USSR Mikhail Gorbachev signed the decree "On the approval of the Provisional Regulations on the Inter-republican Security Service".
  • The head - VV Bakatin (from November 1991 to December 1991).
  • KGB of the RSFSR May 6, 1991. Chairman of the Supreme Soviet of the RSFSR B.N. Yeltsin and Chairman of the KGB of the USSR V.Kryuchkov signed a protocol on the formation in accordance with the decision of the Congress of People's Deputies of Russia of the Committee of State Security of the RSFSR, which has the status of an allied republican state committee.
  • The head of it was appointed V.Ivanenko.
  • AFB November 26, 1991. President of the Russian Federation Boris Yeltsin signed a decree on the transformation of the KGB of the RSFSR into the Federal Security Agency of the RSFSR.
  • The head of the AFB - V.Ivanenko from November 1991 to December 1991.
  • MB January 24, 1992 President of the Russian Federation Boris Yeltsin signed a decree on the formation of the Ministry of Security of the Russian Federation on the basis of the abolished Federal Security Agency of the RSFSR and the Inter-Republican Security Service.
  • Minister - V.P. Barannikov since January 1992. to July 1993,
  • NM Golushko since July 1993. to December 1993.
  • FSK December 21, 1993. President of the Russian Federation Boris Yeltsin signed a decree on the abolition of the Ministry of Security and on the creation of the Federal Counterintelligence Service.
  • Director - NM Golushko since December 1993. to March 1994.,
  • S.V. Stepashin from March 1994. to June 1995.
  • FSB April 3, 1995. President Boris Yeltsin signed the law "On the bodies of the Federal Security Service in the Russian Federation," on the basis of which the FSB is the assignee of FGC.
  • Director - MI Barsukov since July 1995. to June 1996,
  • ND Kovalev since July 1996. to July 1998.,
  • VVPutin since July 1998. to August 1999.,
  • N. P. Patrushev since August 1999. to May 2008.
  • A.Bortnikov since May 2008.



  • NEWSLETTER
    Join the GlobalSecurity.org mailing list



     
    Page last modified: 21-07-2018 06:03:23 ZULU