Find a Security Clearance Job!

Military

MWHS-3 transfers power in Iraq

Marine Corps News

Release Date: 4/15/2004

Story by Staff Sgt. Houston F. White Jr.

AL ASAD, Iraq -- The torch of leadership was passed to Lt. Col. David A. DeMorat here, April 15, during the change of command for Marine Wing Headquarters Squadron 3, 3rd Marine Aircraft Wing.

The ceremony also marked the conclusion of 20 years of dedicated Marine Corps service by former MHWS-3 commanding officer, Lt. Col. Glenn A. Murray.

Murray, a United States Naval Academy graduate from Lima, Ohio, relinquished command of MWHS-3 to Lt. Col. David A. DeMorat, a Pennsylvania State University graduate from Philadelphia.

DeMorat was commissioned a second lieutenant in May 1987 through the Navy Reserve Officers Training Corps program and completed The Basic School in December 1987.He was designated a naval flight officer in February 1989 and attended Electronic Warfare Training at Naval Station Correy Field, Fla.

After reporting to Naval Air Station, Whidbey Island, Wash., in June 1989 for EA-6B Fleet Replacement training, DeMorat continued on to Marine Corps Air Station, Cherry Point, N.C., in April 1990 for duty with Marine Tactical Electronic Warfare Squadron 2.

While assigned to VMAQ-2 he was promoted to captain and performed duties as NATOPS officer, airframes division officer and assistant operations officer. DeMorat was designated a weapons and tactics instructor in April 1992 and completed two deployments to Marine Corps Air Station, Iwakuni, Japan, with VMAQ-2 detachment x-ray and VMAQ-2.

In June 1993 he reported to Marine Aviation Weapons and Tactics Squadron 1 at Marine Corps Air Station, Yuma, Ariz., where he served as electronic warfare subject matter expert in the aviation development and tactical evaluation department. DeMorat also served as an EA-6B tactics instructor in the tactical aircraft department of MAWTS-1.

Following his tour at MAWTS-1, DeMorat returned to MCAS, Cherry Point and reported for duty with VMAQ-3, where he served as assistant operations officer and electronic warfare officer.

Upon graduating Army Command and General Staff College at Fort Leavenworth, Kan., in May 2000, he received orders to Tactical Air Control Squadron 12 at Naval Amphibious Base, Coronado, Calif., where he deployed aboard the USS Boxer and filled billets as air support coordinator and tactical air control center senior watch officer.

DeMorat once again returned to MCAS, Cherry Point during January 2002 for duty with Marine Aircraft Group 14 as the current operations officer, where he was promoted to his present rank of lieutenant colonel. He then transferred to VMAQ-4 and served as executive officer before returning to MAG-14 Headquarters as the assistant readiness officer.

His personal decorations include the Air Medal with strike flight Numeral 3, Navy and Marine Corps Commendation Medal with two gold stars, in addition to the Navy and Marine Corps Achievement Medal. Demorat has flown more than 2000 EA-6B hours.



NEWSLETTER
Join the GlobalSecurity.org mailing list