Find a Security Clearance Job!

Military




Tariq Mikhail Aziz

Tariq Aziz died in a hospital in Iraq at the age of 79 on 5 June 2015.

Tariq Aziz, Deputy Prime Minister, was born in Mosul/Iraq in 1936. He completed his primary and secondary schools in Baghdad. In 1958 he got BA in English language from College of Arts/ University of Baghdad.

After the 14 July 1958 Revolution in Iraq, he worked as editor in Jumhuria newspaper. After 8 February 1963 Revolution in, he worked as director of al-Jamahir newspaper. He worked in the press of Arab Ba'th Socialist Party (ABSP) in Syria from 1964-1966. In 1969, he worked as Editor in Chief of Athawrah newspaper of ABSP. From 1974-1983, he was Deputy Chairman of the Bureau of Culture and Information of ABSP. In 1974, he was elected as candidate-member of the Iraqi Command of ABSP. On 11 November 1974, he was appointed as Minister of Information. On 10 January 1977, he was elected as member of the Iraqi Command of ABSP. On 4 September 1977, he was appointed as member of the Revolution Command Council.

On 8 October 1977, he was elected as member of ABSP National Leadership. On 15 October 1977, he was discharged as Minister of Information to assum the functions of ABSP Leadership. On 16 July 1979, he was appointed as Deputy Prime Minister. From 14 January 1983 to 23 March 1991, he took over the Ministry of Foreign Affairs. On 23 March 1991, he was discharged as Minister of Foreign Affairs and worked full time as Deputy Prime Minister. On 18 April 2001, he took over the Ministry of Foreign Affairs, as Acting Minister. He later became Deputy Prime Minister.

He was the the only Christian in Saddam Hussein's inner circle.

He was taken into US custody late Thursday, April 24, 2003. Intermediaries reportedly, first approached US officials in Baghdad the day prior to discuss his surrender.

He was sentenced to death in 2010 but was spared by Iraqi President Jalal Talabani, who refused to sign Aziz's execution order.





NEWSLETTER
Join the GlobalSecurity.org mailing list